Иако свадбата е еден од најважните денови во вашите животи, често при организирањето на сала, бенд и фустан, изборот на парфем не е лесно еве некои наши совети како да се одлучите кој е вистинскиот за вас.

Изборот и времетраењето на парфемот

Постојат два пристапи кои се специфични при избор на парфем. Некои жени се лојални на еден мирис, кој ќе го избере за денот на свадбата. Однапред користен и познат парфем ќе ви помогне да се чувствуваат безбедно и удобно во сопствената кожа.

Вториот пристап  е жената да се одлучи за нов мирис за ново поглавје од вашиот живот. Во овој случај најдобро е да се почне на време со изборот на парфем. Без разлика на тоа колку ви се допаѓа некој парфем од прва, понекогаш е потребно време да се навикнете на тој мирис. За да се избегнете непријатни изненадувања, најдоброто е барем некое време да го имате користено а не само за тој ваш посебен ден.

Иако постојат различни варијанти на секоја мирисна композиција, многу е важно дали купувате парфем или тоалетна вода. Колку е повисока концентрацијата на парфемот траењето е подолго. Трајноста на мирисот може да се прошири ако се користат производите за нега од иста линија.

Познати парфеми

Независно од тоа дали се водите според трендовите или имате свој личен вкус. Кога станува збор за парфемите секогаш е важен личниот вкус..

На свадбата се идеални женски мирис со цветни ноти и сензуална мириси, но дури и тоа е предмет на промени како резултат на годишните времиња. За свадба во лето добар избор се цитрусни ноти, бидејќи цветните ноти се малку загушливи, додека во зима тој мирис доаѓа до израз.

Многу жени се одлучуваат за мириси кои се вклопуваат со мирисот на кожата и не се нападни. Природни мириси се добар избор, бидејќи тие се уште се исклучително ретки, но одушевуваат со иновативни пакувања и комбинации на природни масла.
Но за оние кои ги пратат светските трендови погледнете ги нашите предлози, кои можат да ви помогнат при изборот на парфем на денот на вашата свадба.

chanel-no-5-parfumЕден од најпознатитее Chanel No. 5. Овој парфем спаѓа во категоријата на цветни-алдехид мирис со алдехиди, бергамот, нероли, лимон, јасмин, сандалово дрво, пачули, мошус, ванила.

Clean-Skin-Eau-de-Parfum-002Брендот Clean направи револуција на пазарот со својот необичен мирис композиции. Skin е мирисот што се стопува со природниот мирис на кожата со ноти на роза и мошус.

3137370309376-Nina Ricci Mademoiselle Ricci Eau de ParfumMademoiselle Ricci е исклучително женски мирис кој е идеален завашата свадба, особено ако носите пристојна и не премногу раскошен фустан. Добар избор со мирис на рози и розов бибер, олеандер, калинка и ловор, како и мошус.

1-paris-gallery-moschino-ms6l28Moschino Pink Bouquetсо флорални-овошен состав мирис со комбинација од ананас, бергамот и малина, јасмин, крин и божур ливчиња, а основата на праска, и мошус.

download (1)Повеќе модерен отколку романтичен избор е Burberry Body, тоалетна вода.Мирис на пелин, зелено јаболко и праска со ноти на роза и сандаловина. На база на ванила, мошус, килибар и кашмир